Blog > Komentarze do wpisu

Dobry wieczór Wrocław

Miniatura slajdowa pokazywana jest w Jaremie przed każdym pokazem "głównym". Miniatura, poza tym, że z definicji jest krótka, to przede wszystkim slajdy połączone z muzyką. Muzyką na tyle nieprzypadkową, aby sugestywnie uzupełniać oglądane obrazy, prowadzić narrację, tworzyć nastrój pokazywanego miejsca lub historii. Słowem, dźwięki są tu jedynym i najpełniejszym komentarzem.

Dobry wieczór we Wrocławiu Malwiny i Artura Flaczyńskich, to pierwsza miniatura, której ścieżkę muzyczną opisuję. To właśnie piękny, stary Wrocław jest tym miastem, które 21 marca obejrzeliśmy w Jaremie, wsłuchując się w nastrojowe piosenki. Stare Miasto, krasnale i "Jatki", Ostrów Tumski, Park Szczytnicki, Wyspa Słodowa, Uniwersytet, gotyckie i barokowe kościoły... Ale dlaczego właśnie Wrocław? Bo jak napisała Malwina: "Wrocław to moje miasto rodzinne, kocham go bardziej niż miasta inne" - nauczyłam się tego wierszyka na pamięć jako pierwszoklasistka i nadal podpisuję się pod tymi słowami, choć zachwyciły mnie od tego czasu również i inne miasta. Wprawdzie nie mieszkam już w szlachetnym grodzie nad Odrą, ale często i chętnie tu powracam, zaszczepiając miłość do tego miasta mężowi i dzieciom (...)"

Podwodny Wroclove, to trochę nietypowa pieśń, będąca fragmentem psychodelicznego spektaklu teatralnego Era Wodnika (2007). Spektakl przygotowany został przez muzyka i performera Sambora Dudzińskiego, autorkę tekstów i wokalistkę Bognę Woźniak oraz awangardowego muzyka i plastyka Michała Litwińca, związanego z legendarnym zespołem Kormorany. Autorzy spektaklu bardzo celnie mówią o nim "wodowisko", gdyż tworzące je pieśni płynnie przechodzą (przepływają) jedna w drugą. Wykorzystano w nim specjalnie skonstruowane instrumenty wodne, będące jednocześnie elementem scenografii. Są to: bębny wodne, bulgotniki kubkowe, bulgotawki wiadrowe, chlapaczki do nagłaśniania kroków, lira, koza i dzwony rurowe wodne. Gra się tu również na kamieniach, wiadrze, kongach, ale też na tradycyjnych instrumentach, które współtworzą ambientową aurę dźwięków. Era Wodnika jest próbą odnalezienia uniwersalnych wartości - wejścia w duchowość współczesnego człowieka. Pokazuje próbę sprostania wymogom nowoczesnego świata, pędowi cywilizacji, w zderzeniu z zagubieniem i osamotnieniem jednostki. Podwodny Wroclove - "Wenecja Północy", to w widowisku podwodne miasto - odmienna, "undergroundowa rzeczywistość". "Niesie mnie rzeka, od świtu po noc mglistą. W podwodne miasto wpływam, w undergroundową rzeczywistość." Dużo tu znanych i nieznanych wrocławskich symboli, "a nad krasnalem stoi Święty Jan przegięty (...)". I taki to jest ten Wrocław - WrocLove w Erze Wodnika.

Triada Poetica to poetycko-muzyczne trio, którego liderem jest Szymon Podwin - gitarzysta, kompozytor i aranżer, współzałożyciel Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego. Kołysanka zielona, to jedna z Kołysanek dla Agnieszki (2008) - płyty zawierającej dwanaście gitarowych utworów utrzymanych w romantycznym, nastrojowym klimacie, osadzonym między smutkiem, zadumą, niepokojem, a radością i ciepłym wspomnieniem. Kołysanki powstawały w różnym czasie, w różnych miejscach i okolicznościach. Mienią się wieloma kolorami (zielona, wrzosowa, bursztynowa), pachną wonią kwiatów (konwaliowa, różana, przebiśniegowa, jaśminowa), opowiadają historię pewnych miejsc (Wrocław, Gdańsk).

Lech Janerka to muzyczna legenda Wrocławia. Basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor - jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych polskich muzyków. Janerka nagrał Nadzieję o Wrocławiu w 2003 roku, na zamówienie miejskiego urzędu. Piosenka miała pomóc w staraniach o Expo 2010. Wrocław przegrał tą bitwę, a o piosence stało się cicho. A szkoda! Janerka nagrał piosenkę rytmiczną, z chwytliwą melodią, prostym i łatwym do zapamiętania tekstem, łagodnym brzmieniem. Słowem - potencjalny przebój, którego zaletą jest to, że nie jest o niczym. W animowanym teledysku pojawiają się znane wrocławskie budynki i pomniki, zomowcy wywijają pałkami, spacerują krasnoludki Pomarańczowej Alternatywy i Wojak Szwejk z wielkim kuflem piwa, na niebie lata UFO i... gołąb z twarzą papieża Jana Pawła II. To mocno liryczny i bardzo... wrocławski kawałek! "Wrocław się uśmiecha, Wrocław trochę drwi. Wrocław nie opada z sił (...)"

Playlista

1. Era Wodnika - Podwodny Wroclove (Era Wodnika, 2007)

2. Triada Poetica - Kołysanka zielona (Kołysanki dla Agnieszki, 2008)

3. Lech Janerka - Nadzieja o Wrocławiu (2003)

poniedziałek, 01 czerwca 2009, piotrpiegat

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:

Wirtualne Gęśle