Blog > Komentarze do wpisu

Na ścieżkach Majów - cz. 3. Salwador

Na zakończenie wyprawy ścieżkami Majów, odwiedzamy niewielki Salwador (czyli po hiszpańsku Zbawiciel), położony wśród wulkanicznych gór, na wybrzeżu Pacyfiku.

Podczas trekkingu w Parku Narodowym Wulkanów Cerro Verde, wchodzimy na wulkan Santa Ana (2381 m n.p.m.) Jest to najwyższy wulkaniczny szczyt w Salwadorze. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 2005 roku, a z krateru nadal wydobywają się masy gorącego powietrza i dym. Podziwiamy położone w wulkanicznej kalderze jezioro Coatepeque i po raz kolejny słuchamy muzyki Gustavo Santaolalli ze ścieżki dźwiękowej Dzienników motocyklowych. Tym razem to De Usuahia a la Quiaca (Od Ushuaia do Quiaca) - kameralny utwór zagrany m.in. na charango i bandoneon.


"Wśród wulkanów Salwadoru (...) odwiedzamy kolonialne, kolorowe miasteczka, w których zatrzymał się czas, a ich mieszkańcy wiodą spokojne życie wśród żyznych plantacji kawy i kwiatów, śpiewając i tańcząc rodzimą cumbię." (ADKP)

Na północ od Parku Wulkanów odwiedzamy trzecie co do wielkości miasto Salwadoru - Santa Ana. Podziwiamy XVIII-wieczną, hiszpańską architekturę kolonialną, m.in. neogotycką katedrę Catedral de Santa Ana, ratusz (Alcaldía Municipal) i Teatro de Santa Ana. Wokół miasta rozciągają się obszary rolnicze, gdzie uprawia się głównie kawę i trzcinę cukrową. Jedziemy dalej tzw. Drogą Kwiatów (Ruta de las Flores) w kierunku wulkanicznych gór Cordiliera Apaneca przy granicy z Gwatemalą. Przy drodze podziwiamy niewielkie, bajecznie kolorowe miasteczka Juayua, Ataco, Apaneca, Nahuizalco i Salcoatitan. W końcu docieramy do kolejnych majskich ruin, tym razem w Tazumal. To najważniejsze i najlepiej zachowane ruiny cywilizacji Majów w Salwadorze, z pozostałościami piramid, podziemnych tuneli i grobowców. W języku Majów Tazumal oznacza „miejsce, w którym zostały spalone ofiary”.

A my przy tej okazji, poznajemy taneczną muzykę rozrywkową z Salwadoru. Orkiestra Los Hermanos Flores (Bracia Flores), to już klasyka salwadorskiej cumbi, nagrywająca i występująca na scenie od 55 lat. To najdłużej działająca w kraju orkiestra, prawdziwa instytucja ciesząca się niezwykłym prestiżem i odkrywająca na międzynarodowych scenach muzyczną kulturę tropikalnego Salwadoru. Orquesta Internacional Hermanos Flores została założona w 1962 roku w mieście San Vicente przez Andresa Rodrigueza Floresa, muzyka miejscowej Marimba Orquesta Alma Vicentina. Flores zaangażował do swojego projektu pięciu synów, a z biegiem lat w skład kilkudziesięcioosobowej Orkiestry Braci Flores weszło w sumie dziesięcioro jego dzieci (siedmiu braci i trzy siostry). Swój pierwszy, najsławniejszy album La Bala (Pocisk) Hermanos Flores nagrywają w 1970 roku. Płyta ta pozwoliła orkiestrze zaistnieć na rynku międzynarodowym, a w samym Salwadorze do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością. W sumie Bracia Flores nagrali dotychczas aż 36 płyt długogrających i odbyli ponad 200 tournee, wielokrotnie koncertując w Stanach, Kanadzie, Meksyku, Australii i Europie. Prezydent kraju Arturo Molina nadał orkiestrze tytuł "Narodowej", za "ogromne znaczenie dla muzycznej kultury i dziedzictwa narodowego Salwadoru", a salwadorski Kongres, tytuł "Muzycznego ambasadora Salwadoru". W 2003 roku Los Hermanos Flores odebrali w Las Vegas prestiżową statuetkę Latin Grammy, którą otrzymali jako pierwszy wykonawca zespołowy w tej kategorii. Obecnie liderem i frontmanem orkiestry jest Arnoldo "Nono" Flores, najmłodszy z braci, który odpowiada za jej najnowszy repertuar. Z wydanej w 2001 roku płyty pochodzi kompilacja El Churro #1, zestaw tanecznych przebojów w rytmie cumbi, złożony z trzech utworów: Salvadoreña, La Tanga oraz La Cumbia Folklorica.


Miasto Santa Tecla w pobliżu San Salvador, zostało założone w XIX wieku, po tym jak stolica kraju została zniszczona przez potężne trzęsienie ziemi. Przez kilka lat pełniło nawet jej funkcję. San Salvador (Św. Zbawiciel) położony u stóp wulkanu o tej samej nazwie, to obecnie wielka aglomeracja miejska (ponad 2 mln mieszkańców). W swojej historii miasto było wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, wojny domowe, a nawet powodzie. W San Salvador znajdują się trzy uniwersytety, w tym najstarszy założony w 1841, a miasto jest głównym ośrodkiem handlowym i przemysłowym kraju. W drodze na wybrzeże Pacyfiku oglądamy urocze, położone nad jeziorem, kolonialne miasteczko artystów Suchitoto, z górującą nad nim katedrą oraz wielkim placem. Kilka razy do roku to niewielkie miasteczko staje się centrum artystycznym, do którego zjeżdżają aktorzy, malarze, rzeźbiarze i plastycy z niemal całego świata. W końcu docieramy nad ocean na wybrzeże La Costa del Balsamo, czyli na rajskie, tropikalne plaże "Kraju Zbawiciela". Sporo tu już turystów i surferów z zachodu. Wokół ciemnych, wulkanicznych plaż wyrosły na ich potrzeby hoteliki, sklepiki i restauracje. Wszędzie z głośników króluje tu niepodzielnie salwadorska cumbia.

A jak cumbia to oczywiście niezawodni Los Hermanos Flores. Tym razem w dużym zestawie El Churro #2, z płyty wydanej w 2001 roku. Ten taneczny mix znalazł się również na przebojowej płycie Lo Mejor de lo Mejor z 2004 roku. Cumbia de el Salvador, La Sortija, El Carbonero i La Avispa pozwalają nam rytmicznie i bardzo radośnie pożegnać się z Salwadorem, Hondurasem i Gwatemalą.

 

 

Ania, Darek i Kuba Piech: El camino del Maya/Na ścieżkach Majów

19.11.2016, Klub Podróży Jarema

 

Lista utworów:

01. Marc Anthony - Che Che Colé (El Cantante, 2007)

02. Buika - No Habrá Nadie En El Mundo (Niña de Fuego, 2008)

03. Jorge Drexler - Al Otro Lado Del Rio (The Motorcycle Diaries, 2004)

04. El Gordo - Amuleto (El Segundo Disco de El Gordo, 2011)

05. Susana Baca - De Los Amores (Eco De Sombras, 2000)

06. Gustavo Santaolalla - Endless Flight (Babel OST, 2006)

07. Armand Amar, Julien Carton & The City of Prague Philharmonic - Castells (Human OST, 2015)

08. James Horner - The Storyteller's Dreams/To the Forest (Apocalypto OST, 2006)

09. Antonio Zepeda - Maya Fly By

10. Ñuca Llacta (Nuestra Tierra) (sanjuanito)

11. The Garifuna Collective - Seremei Buguya (Ayó, 2013)

12. The Garifuna Collective - Mongulu (Ayó, 2013)

13. The Garifuna Collective - Ubóu (Ayó, 2013)

14. Gustavo Santaolalla - Jardin (The Motorcycle Diaries, 2004)

15. Francis Maxino - World Allthing (Windsongs of the Ocarina, 2001)

16. Johnny Cash - (Ghost) Riders in the Sky (Silver, 1979)

17. Gustavo Santaolalla - De Usuahia a la Quiaca (The Motorcycle Diaries, 2004)

18. Los Hermanos Flores - El Churro #1 (El Churro No.1, 2001)

19. Los Hermanos Flores - El Churro #2 (El Churro No.2, 2001/Lo Mejor de lo Mejor, 2004))

niedziela, 29 stycznia 2017, piotrpiegat

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:

Wirtualne Gęśle